Besinleri Muhafaza Ettiğimiz Kabları Tanıyalım

Yiyeceklerin daha uzun süre taze kalmasını sağlayacak yöntemler ve ne kadar sürede tüketilmesi gerektiği ile ilgili ipuçlarına gelin birlikte bakalım. Bu şekilde umarız, evlerde daha az atığın oluşmasına bir rolümüz olur.

-Yağ Geçirmez Kâğıtlar; et, şarküteri ürünleri, kahvaltılık margarinler gibi yiyeceklerin saklanmasında uygundur.

– Alüminyum Folyo; ışık, yağ ve nem geçirmediği için birçok yiyeceğin saklanmasında elverişlidir. Peynir ve çikolata ürünleri, et ve et ürünleri gibi yiyecekleri alüminyum folyo ile sararak saklamak besin değerlerini korumak açısından uygundur.

– Plastik Kaplar; Besin saklama ve muhafaza etmede son dönemlerde en çok kullanılan alternatif plastik kaplardır. Satın aldığımız ürünlerin muhafazasında kullanılan plastik kaplar/ambalajların “sağlık bakanlığının izni ile üretilmiş” olmasına dikkat etmeliyiz! Bu kaplar; özel olarak besine uygun saklama formu ile üretilmiştir. Bu sebeple, tükettiğimiz ürünün plastik kaplarını daha sonra başka yiyeceklerin saklanması ve muhafaza edilmesinde kesinlikle kullanılmamalıdır!

– Teneke Kutular; Teneke kutularda satılan ürünün kapağı açıldıktan sonra bitirilmemiş ise cam bir kapta muhafaza etmeye devam etmek doğrudur. Boşalan teneke kutularda besin geçişi kolay olduğundan dolayı başka bir yiyeceğin muhafaza edilmesinde kesinlikle kullanılmamalıdır!

– Cam; Isındığında dışarıdan herhangi bir kimyasal içermemektedir. Kaynar su yardımı ile kolayca mikroplardan arındırılabilmektedir. Bu özelliklerinden dolayı her türlü gıda ürününü kolaylıkla cam kaplarda muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca; Pirinç, un, şeker, mercimek gibi kiler ürünlerinin saklanmasında son derece sağlıklıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir