Egzersiz / Antrenman Sonrası Beslenme

Antrenman sonrası doğru besin tüketiminin size ne fayda sağlayacağını anlayabilmek için öncelikle vücudun fiziksel aktiviteden nasıl etkilendiğini bilmemiz gerekmektedir.

Vücudun beslenme ihtiyacı, antrenman yapıldığında, yapılmadığı zamana göre çok daha fazla oluyor. Fiziksel aktivitede bulunduğunuz süre içerisinde kaslarınız enerji sağlamak için glikojen depolarını kullanır. Bunun sonucunda ise kaslarınızda ki glikojen depoları boşalır. Kaslarınızdaki proteinler parçalanır ve hasar görürler. Antrenmandan sonra vücut, glikojen depolarını tekrar doldurmalı ve tamir ederek büyümeye devam etmelidir. Terle kaybedilen elektrolit ve sıvının da yerine konması gerekmektedir. İdmandan sonra doğru besinleri, doğru miktarda tüketmek bu süreci hızlandıracaktır. Antrenmandan sonra aç olan kaslara protein ve karbonhidrat yüklenmelidir. Doğru protein ve karbonhidrat kaynaklarını kullanmak spordan aldığınız etkiyi arttıracaktır. NOT: Antrenman sonrası beslenme, yapılan birçok farklı araştırma ve birçok farklı sonucun ortalamasına göre; 0-60DK olarak belirlenmiştir.

Antrenman sonrası alınması gereken Protein ve Karbonhidrat oranları aşağıda ki gibidir;

Protein: 0.3-0.5gr/kg

Karbonhidrat: 0.3-1.5gr/kg

Fiziksel aktiviteden önce ve sonra tartılarak, vücudun kaybettiği su miktarı saptanmalı ve bu oranda kaybedilen su vücuda takviye edilmelidir. Magnezyum, potasyum ve sodyum gibi mineralleri de kaybettiğimiz için bu mineraller bakımından zengin gıdaları tüketerek bu kaybı telafi edebilirsiniz.

Antrenman sonrası vücudumuzun gereken besinleri alması için tüketebileceğiniz ana ve ara öğün örnekleri;

-Yoğurt

-Bulgur pilavı veya makarna

-Tavuk, kırmızı et, balık veya hindi

-Tost ekmeği ile, fıstık ezmesi ve muz dilimleri

-Süt ve meyve

-Çiğ sebze veya kuruyemiş

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir