Mevsim Değişikliğinin Üzerimizdeki Etkileri

Bahar tüm güzellikleri ile birlikte geldi. Her yer cıvıl cıvıl, mis gibi bir hava. Bizleri sokaklara, doğaya davet ediyor. Baharın bu güzel yanları bize mutluluk katarken özellikle hastalıklara davet çıkartan havasıyla baharımızı kabusa çevirebilir. Aman dikkat diyelim…

Özellikle kronik hastalıkları olanlar, bebekler, yaşlılar ve hamilelerin iki kat dikkat etmesi gereken dönem: Mevsim Değişikliği! Bağışıklık sisteminin zayıflığından kaynaklı savunma mekanizmalarının doğru çalışmaması sonucu mevsim değişikliklerinde yaşanan ani ısınma ve soğuma karşısında direncimiz düşmektedir.

Mevsim geçişlerinin zamanını bilmek, zafiyetlerimizin farkında olmak ve önlem almak, bu dönemde kısa süreli de olsa yaşayacağımız düzensizliği ve rahatsızlıkları ciddi oranda azaltacak hatta engelleyecektir.

Mevsim değişimlerinin vücudumuzda yarattığı stresin yanı sıra psikolojimiz üzerinde de etkisi büyüktür. Bu dönemlerde yaşadığımız gerginlik, stres, odaklanmada ve dikkatte bozukluklar gözlemlenmektedir.

Mevsim Değişikliği Hastalıklarından Korunmanın Yolları;

-Beslenmenize Dikkat Edin: Dengeli beslenerek gün içinde düşen enerjimizi yükseltecektir ve bağışıklığımızı arttıracaktır. Düzenli ve dengeli beslenerek vücudumuzu mikroplara karşı dirençli kılar.

-Bol Bol Su İçin: Özellikle mevsim değişimlerinde günde en az 2 litre su tüketimine özen gösterilmelidir. Vücudumuzun tüm fonksiyonları bu dönemde ağırlaşmaya başladığında işleyişini hızlandırmak için yanımızdan su şişemizi eksik etmememiz gerek!

-Hava Durumuna Göre Giyim: Havaların hızla soğuması ve hızla ısınması dolayısıyla bizlerde ne giydiğimize iki kat özen göstermeliyiz. Ne çok kalın ne çok ince giyinmeliyiz. Bu konuda gösterdiğimiz özen; mikropların birbiriyle yarıştığı bu dönemde bizi terlemek ve üşümekten koruyarak hastalık riskimizi azaltacaktır.

-Yeterli Vitamin Alımı: En önemli ihtiyacımız bu dönemde bağışıklığımızı güçlendirmek! Bu sebeple vücudumuzu vitaminsiz bırakmamamız lazım. Özellikle vitamin alımımızı doğal meyve ve sebzelerden sağlamaya özen gösterecek şekilde; A, C, D, E vitaminlerini almaya özen göstermeliyiz.

-Düzenli Egzersiz: Mevsim değişikliği dönemi içerisinde hareketsiz kalmayacak şekilde vücudumuzu hareket ettirerek bağışıklığımızı ve direncimizi arttırabiliriz. Bu şekilde hastalığa yakalanmak, halsiz düşmek gibi şikayetlerimizi bertaraf etmiş oluruz. Mental olarak da hareketlilik bizi iyi hissettirecektir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir